Telephone: 02892 650342|chantal@portmoreequestriancentre.com

About chantal

This author has not yet filled in any details.
So far chantal has created 91 entries.

Portmore Spring Tour Horse Show 9th to 11th March 2018

Friday 9th March 

Start 9am

Class                           Prize (€)          Entry (€)

1          90cm              £75      £15

2          1m                   £100    £15

3          1.10m              £100    £15

4          1.20m              £100    £15

5          1.30m              £100    £15

 

Saturday 10th march 

Start 9am

Class                           Prize (€)          Entry (€)

1          90cm               £100                £15

2          1m                   £100                £15

3          1.10m              £150                £15

4          1.20m              £150                £15

5          1.30m              […]

By |February 16th, 2018|Schedules|0 Comments|

Plusvital/Holmestead Pony & COH Spring Tour Schedule

Schedule below for Portmore’s Plusvital/Holmestead Pony & COH Spring Tour

Saturday 17th March

Bluegrass Indoor Arena start 9am
Class / Prize / Entry

1 128cm 50cm In kind £15

2 128cm 60cm In kind £15

3 128 70cm £75 £15

4 128 80cm £75 £15

5 128 85cm Under 10s over 69pts RUAS Qualifier £75 £15

6 […]

By |February 16th, 2018|Schedules|0 Comments|

Portmore schools competiton starter lists

Arena 1  start 9am

Class 1 50cm  

1 Abi Molyneaux, Diamond 

2 Lilly Murphy, Busby  

 

Class 2 60cm  

1 Amber Bradley,  

2 Riona Savage  Button 

3 Elizabeth Mc Cracken, Joey  

4 Abi Molyneaux, Diamond 

5 Taylor Mc Knight, Bambi  

6 Lilly Murphy, Busby  

7 Oliver Kinnear, Millcroft Gilgamesh  

 

Class 3 70cm Individuals 

1 Charlotte Mc Cracken, Billy Frazer  

2 Amber Bradley, Flynn 

3 Anna Mc Erlean, Lilly 

4 Emma Burns, Polly 

5 Taylor Mc Knight, Bambi  

6 […]

By |January 26th, 2018|Results, Schedules|0 Comments|

Portmore Schools Showjumping Competition

Portmore Equestrian Centre Schools Showjumping Competition

27th January 2018

Classes

Arena 1 Indoor Bluegrass arena

1 Primary School Individual 50cm

2 Primary School Individual 60cm

3 Primary School Individual 70cm

4 Primary School Team 70cm

Arena 2 Outdoor Bluegrass Arena

1 Secondary School Novice Team […]

By |January 12th, 2018|News, Schedules|0 Comments|

Arena Eventing league

Starts Sunday 7th Jan and will run till 11th Febuary
Classes 75cm, 85cm, 1m, 1.10m

£1000 prize fund in the final
Plus lots of prizes
Sponsored by Bluegrass

Must attend min 3 rounds to qualify for prizes in the final

By |January 4th, 2018|News, Schedules|0 Comments|

6/7 year old Championship

1. Cassino Royale, Peter Smyth
2. Merlins Tango, Shane Mc Closkey
3. Last miute Van overis, Tom Hearne
4. Delle Lux, Gareth Clinghan
5. Rock n rolla, Richard Murray
6. Lisbane Aladdin, Kelly Taggart
7. Microchip Billy Adrain
8. Fyfin Charlie, Jonathan Smyth
9. Beechmore Lady Lux Eric Smith
10. Kilcrorig High Hopes, Emma Jackson
11. Darling Sherlock, Gabriel Tunney
12. Kyleen Bouncer, Peter Smyth
13. […]

By |October 27th, 2017|Results, Schedules|0 Comments|

TRI 1.20m Championship

TRI 1.20m Championship
1. Kilcorig High Hopes, Emma Jackson
2. Corlioni Lisa Priestly
3. Karmijn, Suzanne Posnett
4. Ardragh Stien, Gerard Clarke JNr
5. Dyolita Shannon Mackenzie
6. Luke Campbell, Aussolas Grace
7. Sansibar, John Higgins
8. CJO max a million, Edward Little
9. Jasper Bogibo Z Kirsten Farr
10. Cruising Spiderman, Billy Adrain
11. Tara Dunne Courtesan C
12. Creevagh For Sure, Emma Jackson
13. Democrat […]

By |October 27th, 2017|Results, Schedules|0 Comments|

North West Farrier 5 yr old Champinship

North West Farrier 5 Year old Championship
1.Mulvin Lighs out, Jonathan Smyth
2. Carra Lux Quality, Emma Jackson
3.Blackrock Beauty, Edward Little
4. Shannondales Remus, Lucy Gibson
5.Hilton Rory Lavery
6. Tehenga Beach, Yvonne Whiteside
7.Miss Valent Olivia Roulston
8. Keeford High Rise, Noel Mc Kee
9. SJ Engineer Stephen Mc Manus
10. Kenneth Graham Hyves onde w
11. Drumiller sensation, Catherine Thornton
12. Candy Man, […]

By |October 27th, 2017|Results, Schedules|0 Comments|

1.10m Campbell & Co Championship

1.10m Campbell and Co Championship
1. Karmijn Suzanne Posnett
2. Silken Allure Emma Jackson
3.GHS All in, Leanne Marshall
4.Mullentine Sure Daimond, Rachel Chapman
5.Hyves Onde W, Kenneth Graham
6.Unique Boutique, Kathryn O Hagan
7. Seaview Lass, Joanne Gibson
8. Brockagh loughhoe Lady, Stephen Smith
9. Tiffcrum Abbey, Rachel Mc cauley
10. First Spender Ts, Mark Calvert
11. Crossmaglen Bandit, Charlotte harding
12. MGS Isavelle, Barry […]

By |October 27th, 2017|Results, Schedules|0 Comments|

LCC 4 year old Championships

LCC 4 year old Championhip
1 LCC Bond Kelly Taggart
2 Tempo Jackson, Gabriel Tunney
3 Sandro Girl Michael Cave
4 Crystal Graf Jonathan Smith
5 Diamant de la mer, James Winters
6 CHS Fortitude Kathryn O Hagan
7 Holystown Rose, Gerard Clarke JNR
8 Im Boss WH, Fergus Reid
9 […]

By |October 27th, 2017|Results, Schedules|0 Comments|